Kateri so pozitivni učinki družabništva pri starejših osebah?

Velika večina ljudi si svojo starost želi preživeti v lastnem domu. To je povsem razumljivo, saj nam je domače okolje poznano, hkrati pa nam nudi večjo mero neodvisnosti in svobode. Bivanje v lastnem domu ima tudi številne pozitivne učinke, zlasti na dobro počutje in psihofizično kondicijo, kar lahko časovno odloži prehod v institucionalno obliko bivanja.
Bivanje v lastnem domu v starostnem obdobju pa lahko prinese določene skrbi, predvsem ljubečim svojcem, ki za svoje najbližje želijo le najboljše. Na mestu niso samo vprašanja glede praktične pomoči, ki bi jo starejši potreboval. Enako pomembno se je vprašati, kaj se bo zgodilo, če se bo naš starejši član počutil osamljeno, izolirano ali celo zapuščeno, medtem ko bo večino svojega časa preživel na svojem domu?
Kot ena od možnih rešitev, ki se na tem mestu ponujajo, je tudi družabništvo.

Napisala bom le nekaj, meni osebno, ključnih prednosti, ki jih prinaša družabništvo.

Neodvisnost

Neodvisnost je za vsakega posameznika izjemno pomembna. Žal starost prinese določeno izgubo neodvisnosti, kar lahko kaj hitro opazimo pri naših bližnjih starejših. Veliko izgubo neodvisnosti lahko pomeni opustitev vožnje z avtomobilom. Za nekoga, ki je vse opravke vedno opravil sam, predstavlja prepoved vožnje izjemno izgubo in stres. Veliko izgubo neodvisnosti lahko prinese tudi bolezen. Nikakor pa ne smemo pozabiti na izgubo neodvisnosti, ki jo lahko doživi svojec, ki skrbi za svojega bližnjega. V moji družini je bila mami hudo bolna, vsako leto je težje skrbela zase. Ob njej je ves čas bolezni stal in ji pomagal oče. Ko je šel oče v trgovino po nakupih, je bil njegov čas omejen. Ni si mogel “privoščiti” kavice ali manjšega oddiha samo zase. Vedno je hitel domov, saj je bila mami lahko sama le omejen čas, kasneje pa nič.
In v vseh zgoraj naštetih primerih, je družabnik lahko neprecenljiva pomoč. Pomoč, ki lahko pomaga opolnomočiti starejše, da živijo pod približno enakimi pogoji še naprej. S pomočjo družabnika se počutijo podprte, saj vedo, da lahko gredo ven po opravkih ali se udeležijo določenega srečanja. Hkrati pa druženje pomaga zmanjšati učinke tesnobe, depresije in celo kronične telesne bolečine. Študije kažejo, da so starejši, ki vzdržujejo močne družbene vezi – sem šteje tudi povezava z družabnikom – manj izpostavljeni tveganju za razvoj s starostjo povezanih bolezenskih stanj (npr. tudi Alzheimerjeva demenca).

Dostojanstvo

Dostojanstvo je močno povezano z neodvisnostjo. Ko se človek enkrat navadi skrbeti sam zase, zelo težko sprejme, da je odvisen od drugih. Še posebej od svojih najbližjih, katerim ne želi biti v breme. Občutek, da ni v breme pa pomaga, da se počuti koristnega in se lažje sooči z vsakim dnem.
Študija Združenja za Alzheimerjevo bolezen je pokazala, da se 71 % odraslih boji, da bodo s staranjem postali breme svojemu zakoncu ali partnerju, medtem ko jih 70 % skrbi, da bodo breme svojim otrokom. Pravzaprav so ljudje svoj strah pred tem, da bi postali breme, uvrstili bistveno višje od svojih strahov pred selitvijo v dom za ostarele (56 %) ali celo smrtjo (46 %).
Podpora in pozornost družabnika lahko starejšim omogočita dostojanstveno življenje in izboljšata kakovost življenja. Občutek, da so vidni, slišani in spoštovani, lahko starejšim da občutek smiselnega namena in jim pomaga živeti življenjski slog, ki si ga izberejo, ne da bi imeli občutek, da se preveč zanašajo na družino, prijatelje ali sosede.

Prijateljstvo

Nikoli niste prestari, da bi uživali v družbi dobrega prijatelja. Študije so pokazale, da imajo starejši odrasli, ki ostanejo socialno povezani, boljšo samopodobo in večjo stopnjo zadovoljstva z življenjem. Družabnik lahko pomaga izboljšati življenje vaše ljubljene osebe na velike in majhne načine. Od tega, da se ji pridruži pri igranju njene najljubše igre, gre na sprehod, predvsem pa, da si zanjo vzame čas, se z njo iskreno pogovori in jo posluša. Na žalost je ena najhujših tegob starejših ravno osamljenost. Zato je izjemnega pomena, da našemu bližnjemu zagotovimo pomoč in podporo pri sklepanju novih socialnih vezi.

Zaupanje in duševni mir za družinske člane

Kot sem že omenila, gre pri družabnistvu za to, da se starejšim zagotovi določena podpora, ki jo potrebujejo. Po drugi strani pa gre pri družabnistvu tudi za pomoč družinskim članom starejše osebe. Da si povrnejo svoj čas in duševni mir. Da si izboljšajo lastno zdravje in dobro počutje.
Če veste, da vašega najbližjega podpira družabnik, ki mu zaupate, vas to lahko pomiri do te mere, da stopite korak nazaj in se osredotočite na druge stvari. Pa naj to pomeni skrb zase, osredotočanje na delo, čas za nov hobi ali pa morda nekaj povsem tretjega!
Po sprehajalni poti prihajata dve starejši gospe. Slišim, ko ena reče: “Moji so se odselili, sedaj sem čisto sama. Ampak imajo res veliko obveznosti in jaz jih nočem obremenjevati…”
Še več o koristih družabništva si lahko preberete tukaj: https://druzabnik.com/druzabnik-pozitivne-koristi-za-starejse-osebe/#5koristi